Předejděte plenkové dermatitidě vašich dětí

Pro miminko chce každý to nejlepší. Pečujeme o ně s nejlepším vědomím a svědomím, pro rady chodíme ke svým maminkám, nebo k vrstevnicím, které mají s péčí a výchovou více zkušeností než my. Především v případě, kdy jsme prvorodičky. Čas od času se ale stane, že se o něčem nedozvíme, respektive dozvíme se o tom až z vlastní zkušenosti. Tou může být také plenková dermatitida. O co se jedná, jak ji léčit a jak jí předcházet?

Co je plenková dermatitida

Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, které vzniká pod plenkou v případě, kdy nezajistíme miminku dostatečnou prodyšnost a zároveň plenu nevyměníme dostatečně včas. Plenková dermatitida je jednoduše řečeno opruzenina. Působením výkalů vznikají na pokožce červené flíčky, které mohou svědit a pálit. V současné době jsou na trhu nabízeny pleny, které slibují vysokou prodyšnost. Avšak sletem různých okolností můžeme dítku plenkovou dermatitidu přivodit.

Jak se se zánětlivým onemocněním vypořádat?

Pokud shledáte na pokožce potomka rudé flíčky, velmi jemně ji omyjte vlažnou vodou. Raději se vyvarujte použití mycích gelů, které by na kůži mohly vyvolávat další nechtěné dráždění. Pokožku nechejte volně oschnout a hydratujte ji. Pro tyto účely existuje krém na opruzeniny, který je možný použít pro děti od 6. měsíce. Je-li to možné, nechávejte miminko co nejvíce bez pleny, dostatečný přísun vzduchu velmi urychluje hojení, které by mělo trvat asi týden – podle velikosti opruzeniny.

Plenkové dermatitidě lze poměrně snadno předcházet. Dbejte na to, aby byla pokožka miminka co nejvíce hydratovaná. Používejte krém na opruzeniny jako prevenci. Dále buďte pozorní při upínání pleny. Je nutné, aby nebyla nijak pokroucená a utažená tak akorát, aby miminko neškrtila a zároveň jsme dovolili pokožce dýchat.

Publikováno: 03. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Doležalová