Jak se starat o morče nebo křečka

Máte v plánu pořídit pro své děti domácího mazlíčka? Osvědčenou volbou jsou nenáročná zvířátka, jako je křeček, nebo také morče. Jak se o ně starat a jaké jsou hlavní zásady spojené s pravidelnou péčí?

Správné zázemí je základ

Nejprve je třeba pro morče zajistit správné zázemí. To je úkol pro vás, tedy pro rodiče. Co by mu nemělo chybět? Je to hlavně prostorná klec, nebo akvárium. Dále se neobejdete také bez domečku, a také věcí na hraní. Vše doplňte i mističkou na jídlo a na vodu, kterou může nahradit napáječka. To hlavní tedy máte, a to jak pro morčata, tak samozřejmě i pro křečky.

Pravidelné krmení

Nyní už přichází na řadu péče spojená s nutností zapojit vašeho potomka. Jak se o křečka a morče správně starat? Základem je jeho krmení. K tomu poslouží již hotová prodávaná směs. Krmení by mělo probíhat hned dvakrát denně, a to ráno i večer. Povinností by samozřejmě měla být i pravidelná výměna vody za čistou, nejlépe chvíli odstátou. To však není až tak nezbytnou podmínkou.

Výměna steliva

V pravidelných intervalech je také třeba měnit stelivo, které má morče na dně klece, nebo akvária. Mohou to být obyčejné piliny, stejně jako se může jednat i podklad speciální, prodávaný v obchodech. I toto je základ péče. Je třeba stávající podklad vyndat, klec vytřít a poté nasypat nový. A v jakých intervalech? Obvykle je to týden až čtrnáct dní.

Kartáčování

U křečků to není zase až tak potřeba, ale u morčat by to měla být činnost, kterou je vhodné jednou za čas udělat. Zvláště, pokud morče líná. Tuto činnost je vhodné spojit také s mazlením, díky čemuž si bude jak morče zvykat na vašeho potomka, tak si dítě bude zvykat na morče. Nebo i na křečka. Díky tomu vzájemně jednoduše ztratí jakýkoliv případný ostych. I vzájemný osobní kontakt je nezbytnou součástí o tohoto domácího mazlíčka, stejně jako o většinu jiných.

Publikováno: 24. 11. 2017

Kategorie: Praktické tipy