Konec hektických školních rán – jde to v klidu. I s dětmi!

Znají to asi všichni rodiče školou povinných ratolestí. Ráno nevíme, kde nám hlava stojí, čas letí jako splašený a nic nejde podle plánu. Nejeden z nás tak neudrží nervy na uzdě. Jak nepodléhat stresu ani panice a vykouzlit co nejklidnější začátek dne?

Začněte už večer

Čím dříve s přípravou začnete, tím snáz se vyhnete nepříjemným ranním zmatkům. Večer předem proto nachystejte dětem i sobě oblečení, ať vás ráno nerozhodí chybějící rukavice, pomačkané triko nebo špinavé boty. Připravte také svačiny, a pokud to půjde, tak i snídani. Zkontrolujte školní batoh vašich ratolestí a dohlédněte na to, aby obsahoval přesně to, co má – nic v něm nechybělo ani nepřebývalo. Nahlédněte také do jejich deníčků, jestli na vyučování nemusí přinést nějaké speciální pomůcky. Vedle tašky do školy nezapomeňte překontrolovat také svoji tašku do práce, vyhnete se tak rannímu hledání klíčů od bytu nebo od auta.

Nastolte řád

Děti potřebují pevný řád, stereotyp a zaběhnuté rituály. Pečlivě proto stanovte, kdy se vstává, kdy je snídaně, kdy se čistí zuby, kdy se odchází z domu. Jakmile si vaši potomci na úkoly vykonávané v pravidelném sledu zvyknou, ráno pro ně bude daleko příjemnější. Díky zaběhnutému režimu nepodlehnou zmatkům a chaosu a nehrozí, že by na poslední chvíli hledaly aktovku do školy nebo na něco zapomněly. Začátky budou asi těžké, ale pamatujte, že trénink dělá mistry.

Jděte příkladem

Pokud nepatříte zrovna k ranním ptáčatům, nedávejte to před dětmi najevo. Jakkoli to pro vás bude bolestné, natočte si budík o pár minut dřív. Získáte tak náskok, během kterého se dáte „do kupy“, dřív než vstanou. Připravíte tak nejdřív sami sebe a ještě si užijete svou klidnou a pohodovou chvilku – pěkně v tichosti a ve společnosti dobré kávy. Děti na vás pak nepocítí stres, nervozitu ani špatnou náladu, takže těmto pocitům nebudou podléhat. Vaše ratolesti totiž fungují jako zrcadlo, odráží vás. A když všechno nepůjde přesně podle plánu? Nevadí, nemusí to u vás přece vypadat jako v reklamě na dokonalost.

Publikováno: 16. 01. 2020

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová