Příčiny a řešení nadměrné vlhkosti v domě

Věděli jste, že běžná 3-členná rodina vyprodukuje do vzduchu 12 litrů vody denně? Pokud se k tomu vaří bez pokličky, někdo se vykoupe, osprchuje, máma vyžehlit večer trochu prádla - míra vlhkosti stoupá a škodí ještě více. Vzniká plíseň, a ta škodí nám lidem i domu.

Proč zdivo vlhne?

Pokud není váš rodinný dům podsklepený, i to může být příčinou vlhkosti zdí, které cítit už na dotek. Postupně se začnou pod omítkou tvořit bubliny, vyboulení, později praská a odlupuje se. Možná si říkáte, že tedy pomůže jedině výkonný odvlhčovač vzduchu (a dost možná v tandemu s elektrickým mobilním topidlem) - a máte pravdu. Ale k tomu se teprve dostaneme. Za zmínku stojí i další pravidla, která je vhodná dodržovat, aby byla míra vlhkosti minimální. Nejčastěji zvyšuje vlhkost v bytě či domě nesprávné a nedostatečné větrání. Měli byste proto větrat krátce a intenzivně, spíše v "sušším" počasí, ne když je venku déšť, sněží nebo mrholí. Také sušení prádla v pokoji zvyšuje její vlhkost, dále chybějící nebo nefungující digestoř nad sporákem, či neodvětrávaná koupelna. Někdy zvyšuje vlhkost velký počet květů v bytě, zvláště pokud jde o menší byt a množství květů ve více pokojích. Stěny zvyknou navlhnout i vinou špatné stavby, například dírami ve střeše, přes špatné těsnění oplechování, nedotaženým izolováním, děravými okapovými trubkami či z ucpaných svodů. Vlhkost se plazí po stěnách i zdola, když je nedostatečně izolované zapuštění domu do země.

Jak snížit vlhkost bytu či domu?

Některé věci jsme již zmínili - v kuchyni používejte při vaření digestoř a také pokličky na hrnce. Raději se osprchujte, při koupání jde z (navíc horké) vany příliš mnoho vlhkosti. Podle odborníků je jedna z nejdůležitějších věcí správné větrání. Myslíme si, že ho ovládáme, děláme dobře, ale často se mýlíme. V zimě tedy větráme intenzivně a krátce, v létě klidně i celý den na větráčků, v vedrech dokořán zejména v noci. Někteří specialisté doporučují finančně náročnou metodu, tzv. teplotních šoků: uzavřenou místnost pořádně vyhřejete topením a pak intenzivně vyvětráte. Opakujete během několika dní. Pokud nemáte v místnosti okno, například koupelna, či toaleta, případně nějaké rohové pokoje - doporučuje se nainstalovat ventilaci.

Ceresit na vlhký byt

Existují i speciální přípravky na eliminaci vlhkosti. Například klasický pohlcovač vlhkosti Ceresit Stop vlhkosti. Na vrchní straně jsou široké otvory pro přívod vzduchu, který zajišťují zvýšenou absorpci vlhkosti. Už po pár hodinách jsou v zásobníku první kapky, tableta má trvanlivost cca 2 měsíce. Pohlcovač vás vyjde na několik set korun.

Elektrické odvlhčovače

Užitečný, respektive mnohem účinnější, je také elektrický odvlhčovač vzduchu MASTER, přičemž některé mají skvělou kapacitu - 30 litrů za 24 hodin. Přístroj pracuje na principu kondenzace, resp. adsorpce (viz tyto adsorpční odvlhčovače). Kondenzační přístroje se hodí spíše do teplejších prostor, protože se zvyšující teplotou roste i jejich účinnost. Běžně se však používají absorpční přístroje.

Publikováno: 16. 08. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová