Odhalte tajemství mikrobiomu. Neviditelného světa na kůži dětí

Mikrobiom - slovo, které se stává stále častěji zmiňované v diskusích o zdraví a péči o tělo. Má zásadní význam nejen pro naše vnitřní fungování, ale i pro stav naší kůže. Tento neviditelný svět, který se nachází na povrchu naší kůže, hraje důležitou roli ve zdraví a odolnosti pokožky, a to zejména u dětí, jejichž mikrobiom se stále vyvíjí.

Co je mikrobiom a proč je pro nás důležitý

Mikrobiom kůže se skládá z milionů bakterií, virů a hub, které na naší kůži žijí v symbióze. Zdá se vám to odpudivé? Nebojte, jedná se o přátelské organismy, která nás chrání. U dětí je tento mikrobiální ekosystém zvláště důležitý, protože pomáhá rozvíjet imunitní systém, chrání před patogenními mikroorganismy a udržuje kůži zdravou. Rovnováha tohoto mikrobiomu je nezbytná k prevenci mnoha kožních problémů, jako je ekzém, akné a další kožní onemocnění. Dnes už víme, že místo toho, abychom se soustředili pouze na odstraňování "špatných" bakterií, měli bychom se snažit zachovávat a rozvíjet ty "dobré", které na naší kůži přirozeně žijí. To nám pomůže vybudovat silnější imunitní systém a odolnější pokožku, což je zejména pro děti neocenitelné.

Jak podporovat zdravý mikrobiom u dětí

Při péči o pokožku buďte opatrní. Používejte jemné, přírodní mycí prostředky a krémy určené speciálně pro dětskou kůži. Vyhněte se příliš častému mytí, které může narušit přirozenou rovnováhu mikrobiomu. Zároveň, pokud je to možné, se snažte omezit užívání antibiotik. Ty totiž můžou narušit přirozenou rovnováhu mikrobiomu na kůži i v těle. Vliv na jeho stav má také to co jíme. Zdravá, vyvážená strava bohatá na prebiotika a probiotika může podporovat zdravý mikrobiom nejen v těle, ale i na kůži. Zároveň jej můžete podpořit užíváním přírodních kosmetických produktů značky kii-baa, které tyto potřebné látky obsahují. Vyhledávejte produkty s označením "hypoalergenní" nebo "pro citlivou pokožku", které jsou navrženy tak, aby respektovaly a podporovaly přirozený mikrobiom kůže.

Je to fascinující svět, který hraje zásadní roli nejen v našem zdraví. U dětí, jejichž pokožka a imunitní systém se teprve rozvíjí, je podpora zdravého mikrobiomu nesmírně důležitá. Vybírejte pro děti šetrné produkty, snažte se jim nabízet vyváženou stravu a minimalizovat zbytečný negativní vliv antibiotik. Můžete tak pomoci chránit a podporovat tento neviditelný svět, který má pro nás i naše děti tak velký význam.

Publikováno: 06. 02. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Jana Stávková