Roušky a děti: Na co byste je měli upozornit?

Po vypuknutí koronavirové pandemie jsme začali všichni nosit roušky. Mnohé však plní spíše roli módního doplňku než funkci ochrany dýchacích cest. Na druhou stranu platí, že i stylové roušky mohou fungovat tak, jak by měly.

Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku pouze ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách, ale rodiče některých dětí požadují, aby roušky nosily i ve třídách. Důležité je však to, jakým způsobem je mají nasazeny. Pokud má rouška účinně chránit, musí zakrývat ústa i nosní dírky a být suché. Toto jim zdůrazněte a naučte jejich nasadit si roušku správně. Děti by měly mít kromě toho, které mají na obličeji, ve škole alespoň jednu další čistou roušku v mikrotenovém sáčku. "Dítěti přibalte do školní tašky i jeden čistý mikrotenový sáček, do kterého vlhkou roušku odloží," radí hygienici. Po návratu ze školy by měl rodič sáček s jednorázovými rouškami vyhodit do odpadkového koše jako běžný komunální odpad. Plátěné roušky je třeba vyprat v pračce alespoň na 60°C, případně vyvařit a následně vyžehlit suchým teplem. Tip: Dobrou volbou jsou roušky pro holčičky / chlapečky s pěkným potiskem. Hezké obrázky výrazně zvyšují atraktivitu a z otravného hadříku se stává atraktivní doplněk.

Mytí rukou je důležité i před použitím roušky

Před použitím roušky si třeba umýt ruce vodou a mýdlem nebo vyčistit dezinfekčním prostředkem. Během nošení třeba minimalizovat dotyk s rouškou. Pokud je vlhká nebo špinavá, je třeba ji vyměnit za novou. Jednorázové roušky nejsou určeny pro opětovné používání! S rouškou se manipuluje prostřednictvím gumiček nebo tkaniček. "Roušku neodstraňujeme uchopením na přední straně, protože může být pokryta patogeny. Po odstranění obličejové roušky je důležité umýt si ruce mýdlem a vodou, respektive je vydezinfikovat," radí odborníci. Neumytýma rukama se údajně šíří až 80 procent infekcí. Nošením roušek a hygienou rukou významně bráníme nejen šíření onemocnění COVID-19, ale i šíření mnoha dalších akutních respiračních onemocnění, jejichž výskyt se každoročně výrazně zvyšuje návratem žáků do kolektivu po prázdninách.

Publikováno: 03. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Doležalová