Proč jsou děti tak posedlé autíčky?

Prakticky každé dítě má svou malou milou obsesi. V souvislosti s hračkami se obvykle jedná o panenky, plyšáky a v případě větších dětí o mobilní telefony. Pokojíček může být plný nejrůznějších věcí, ale dítko nejčastěji sahá po svém oblíbenci. A zatímco sympatie k roztomilému plyšovému medvídkovi lze docela dobře chápat, u poměrně velkého procenta dětské populace se rozvíjí méně racionální vztah k autíčkům všeho druhu. Co si o tom myslí odborníci? Posedlost určitou věcí má odborný název. Vědci ji nazývají extremly intense interests (česky něco jako extrémně intenzivní zájmy) a tvrdí, že k jejímu rozvoji dochází někdy v 18 měsících věku. Na autíčkách je zajímavé, že lákají nejen malé chlapce, ale stále častěji i dívky. Důkazem budiž 2,5letá dcera autora tohoto článku. Miluje Matchbox autíčka a více než panenka na motivy Elsy z Ledového království ji zajímá Tlapková patrola Everest auto.

​Autíčka přitahují dětskou pozornost jako magnet

Vraťme se však k původní otázce. Co je na autech, náklaďácích, autobusech, traktorech a dalších typech vozidel tak zajímavého, že je děti upřednostňují před ostatními hračkami? Jedním z odborníků na danou problematiku je muzikoterapeutka Alyssa Wilkins. Zabývá se studiem vývoje v raném dětství a léčbou autistických dětí a objasňuje, že děti při hraní s autíčky zapojují hned několik smyslů. Mohou pozorovat, jak se pohybují, točit s koly či poslouchat nejrůznější zvuky. Autíčka jsou zkrátka smyslově poutavá – a některé hračky na čtyřech či více kolech přitahují pozornost dítěte ještě o něco více, protože jsou opatřeny světýlky a křiklavými barvami. A když vydávají zvuk burácejícího motoru nebo líbivou melodii, je téměř jisté, že je děti nedají z ruky.

​Hračka, se kterou se dítě zabaví

A našla by se i další lákadla. Autíčka jsou malá, takže je děti mohou nosit všude s sebou – a v případě potřeby třeba strčit do kapsy. Navíc jde o hračku, se kterou lze vymýšlet nejrůznější scénáře. Napodobeniny skutečných dopravních prostředků způsobují příčiny a následky – dítě si může hrát na havárii, závodit a v neposlední řadě vozový park určitým způsobem řadit, což má na mnohé děti uklidňující efekt. Důležité je dětem ukázat, jak si mohou s autíčky hrát. Když uvidí, že si rodič s hračkou klidně jezdí po koberci, je velmi pravděpodobné, že se bude k hračkám chovat stejně.

Publikováno: 25. 09. 2021

Kategorie: Hry a hračky

Autor: Romana Doležalová