Práce během rodičovské dovolené dávku v nezaměstnanosti neovlivní!

Jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr mi stále trvá, ale pravděpodobně ho ukončím současně s ukončením rodičovské dovolené. Nyní pracuji jen několik hodin denně na dohodu u jiného zaměstnavatele a obávám se, že pokud požádám po ukončení rodičovské dovolené o dávku v nezaměstnanosti, budu ji mít velmi nízkou. Slyšela jsem, že rodiče jsou v takové situaci při výpočtu dávky zvýhodňováni. Je to pravda?
Tip: V průběhu mateřské či rodičovské dovolené si můžete přivydělávat i jako OSVČ, a to bez rizika, že přijdete o dávku. Pokud vám jdou psaní nebo sociální sítě, zaregistrujte se na https://pryard.com/cs/, kde seženete první zakázky na PR články a advertoriály.
Svým způsobem zvýhodněná budete. Při výpočtu dávky v nezaměstnanosti se totiž nepřihlíží na příjem, který osoba dosáhla v období rodičovské dovolené (např. když - jako Vy - pracovala u jiného zaměstnavatele na dohodu), pokud je tento nižší než příjem dosahovaný v zaměstnání před nástupem na rodičovskou dovolenou. Platí to však jen tehdy, jestliže v rozhodném období (dva roky před zapsáním na úřadu práce) čerpal pojištěnec jen rodičovskou dovolenou a během ní pracoval. V praxi to znamená, že pokud se zaměstnancem v den ukončení rodičovské dovolené zaměstnavatel rozváže pracovní poměr, zaměstnanec se následně zaeviduje na úřadu práce a Sociální pojišťovnu požádá o dávku v nezaměstnanosti, Sociální pojišťovna zohledňuje příjem dosažený během rodičovské dovolené jen tehdy, když je to pro pojištěnce výhodnější. Nárok na dávku v nezaměstnanosti vzniká, jestliže byl pojištěnec v posledních čtyřech letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání pojištěn v nezaměstnanosti nejméně dva roky. Období rodičovské dovolené se do tohoto období počítá, upozorňujeme ale, že jen do dne, do kterého pracovní poměr trval.

Publikováno: 13. 10. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová