Jak naučit úklid pokojíku

Nepořádek v dětském pokoji není nic výjimečného. Dokáže vzniknout doslova během pár hodin. Jak si nejlépe poradit s úklidem? Dostanete několik rad, jak správně vychovat svého potomka, i jak zvládnout úklid bez starostí.

Základní návyky jsou nutností

Učí se to už děti od prvních dní v mateřské školce. A právě tyto návyky byste měli pěstovat i u svého dítěte. O co se jedná? Když si vezme hračku, která ho omrzí, musí ji nejprve vrátit a potom si vzít jinou. To je základní postup, který je třeba u každého dětského pokoje nastolit. Pravidla se musí dodržovat. Navíc dítěti i vám přijdou vhod ve školce.

Je třeba dostatek úložných prostor

I v malých dětských pokojích lze vytvořit celou řadu úložných prostor, kam se dají hračky a jiné věci snadno a rychle uklidit. Jsou to nejenom police, skříně a komody. Jsou to i různé závěsné systémy, nebo boxy. Také nezapomínejte třeba na úložné prostory pod postelí, které se hodí na věci, které nejsou používány zase až tak často.

Stanovte pravidelný úklidový den

Uklízet by se samozřejmě mělo průběžně. Ne vždy se ale povede vše dát na své místo. Proto stanovte také pravidelný úklidový den. Ideální je, pokud je to sobota, nebo například neděle dopoledne. To je doba, kdy se bude váš potomek skutečně věnovat úklidu a jeho pokoj tak bude dokonalý. Stanovte jasná pravidla, co vše musí udělat on a co za něho uděláte vy. Tento systém vám dlouhodobě pomůže k udržování pořádku.

Systém něco za něco

Je jasné, že u některých prací můžete dětem pomoci. Třeba pokud jde o povlečení u postele, o vytření, nebo utírání prachu na hůře dostupných místech. Stanovte tak sytém „něco za něco“. Tedy takový, že nejprve uklidí oni a poté přijdete vy, dodělat vše ostatní. Svým způsobem jde vlastně o systémy odměn za určitou práci, kde odměnou je právě ulehčení další práce pro vašeho potomka.

Publikováno: 07. 12. 2017

Kategorie: Výchova

Autor: Romana Doležalová