Seznamte se s akrylovými barvami – skvělou technikou pro velké i malé umělce

Malování je senzační prostředek proti stresu. Stačí se chopit tužky, pastelek nebo jiného média a pustit se do díla. Podle odborníků je taková kratochvíle velmi příznivá pro zklidnění organismu a posílení imunity. Navíc se nabízí spousta jedinečných technik, které lze zkoušet znovu a znovu. A když vás omrzí vodovky či temperky? Vyzkoušejte akrylové barvy. Práce s nimi nadchne nejen vás, ale i vaše ratolesti. V tomto článku najdete základní tipy a rady, jak s nimi začít.

​Základní charakteristika a vlastnosti akrylových barev

Akrylové barvy si často vybírají i úplní začátečníci, protože se rozpouští ve vodě, rychle schnou a nabízí široké možnosti využití – jsou prakticky všestranné. Když se vám něco nepovede, jednoduše danou oblast vysušíte a přemalujete ji. Akrylát drží na všech typech povrchů s výjimkou materiálů obsahujících vosk a olej. Velkou výhodou (ve srovnání např. s olejovými barvami) je možnost používání bez toxických rozpouštědel. Čištění je jednoduché, vystačíte si při něm s vodou a mýdlem.

​Čím malovat?

Dobrou volbou jsou ploché štětce s přírodního tvrdého plastu, který na podkladu zanechává hezkou strukturální stopu. Přírodní štětiny vytváří o něco syrovější malbu. K míchání barev je vhodná umělecká špachtle. S tou se zároveň dobře malují i větší plochy. Špachtle jsou k mání v mnoha velikostech a tvarech.

​Co dělat, aby akrylát rychle nezasychal?

Akrylové barvy poměrně rychle schnou, proto je vhodné udržovat nanesenou barvu „funkční“ pomocí postřikové lahve s čistou vodou nebo navlhčené houbičky. Případně přímo do barvy přimíchat akrylové médium.

​Kde seženete vše, co k malování s akrylovými barvami potřebujete?

Akrylové barvy, štětce a další pomůcky najdete ve specializovaném e-shopu kreativnisvet.cz. V nabídce nechybí ani oblíbená fimo hmota a spoustu dalších skvělých pomůcek pro kreativní tvoření.

Publikováno: 28. 04. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová