4 tipy, jak zvládnout dětskou koliku

Miminko by mělo být spokojené a užívat si své první týdny mimo lůno v naprosté pohodě. Může ho však potrápit nepříjemná dětská kolika. Jak se s ní vypořádat?

Co je příčinou?

To vám s jistotou neřeknou ani odborníci. Možností je více a velmi pravděpodobně to bude nesprávnou technikou kojení. Pokud miminko při krmení spolyká nadměrné množství vzduchu, bude se následně potýkat s nepříjemnými větry. Další možností je intolerance laktózy – obtížné trávení mléčného cukru či bílkoviny. Mezi obvyklé příčiny dětské koliky patří také porucha hybnosti střev a nerovnováha střevní mikroflóry. Anebo – co většina rodičů netuší – napětí v rodině. Nervozita a nejistota matky, jakožto i hádky mezi partnery se mohou snadno přenést na dítě, které disharmonii odnáší bolestí bříška.

Jak se dětská kolika projevuje?

Dětská kolika se projevuje poměrně výrazně, a to především bezprostředně po krmení. Dítko, které je jinak zcela v pořádku a prospívá, začne bez zjevné příčiny plakat. Bolest břicha může trvat i 2-3 hodiny. Miminka se obvykle snaží bolest zmírnit zatínáním pěstiček a zvedáním nožiček k hrudníku. Patrné je také zčervenání ve tváři. Pokud se jedná o koliku, pak se záchvatovitý pláč obvykle projevuje 3 dny v týdnu po dobu min. jednoho týdne. Dobrá zpráva je, že dětská kolika kolem 4. a 5. měsíce většinou sama ustane.

Co pomáhá aneb Jak dětskou koliku utišit

Máte pocit, že vaše dítě trápí právě kolika? Vyzkoušejte některou z těchto technik, obvykle fungují:
  1. jemná masáž bříška po směru hodinových ručiček,
  2. kolébání miminka schouleného do klubíčka v náručí, případně pohupování v zavinovačce,
  3. zvýšená pozornost, doteky, zpívání, hraní,
  4. teplá koupel a následné zabalení do teplé deky.
Další informace a praktické rady najdete na webu Detskekoliky.cz.

Publikováno: 22. 03. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Doležalová