Jak vybírat kočárek? Nezáleží jen na ceně!

Při očekávání přírůstku do rodiny logicky přijde čas na výběr kočárku, podle jakých kritérií jej vybrat? Podle ceny? Barvy? Nebo podle velikosti koleček? Vybrat pro dítě a celou rodinu ten nejlepší není snadné, protože musí splňovat finanční možnosti i parametry pro pohodlné procházky v parku a po nákupním centru, ale také při cestování. Pro dítě je kočárek místem, kde bude trávit čas při procházkách nebo spánku, ale poskytuje také úložný prostor. Jaké jsou klady a zápory u nejčastějších třech druhů kočárků a který vybrat?

Kombinovaný kočárek

Plnohodnotné dětské kočárky mají robustní základnu a plnou korbu, hodí se pro děti od narození až do batolecího věku. Bývají odolnější a jsou větší velikosti s kvalitním a pevným polstrováním. Kombinace většinou zahrnuje podvozek s velkými koly a odpružením a teleskopická řídítka, na základnu lze namontovat korbu nebo naopak sportovní sezení s hlubokým sedákem. Většinou lze nasadit příslušenství i proti směru jízdy a umožňuje připevnění autosedačky. Neskonalou výhodou je velký úložný prostor. Nevýhodou tohoto typu je vyšší hmotnost a horší manipulace při cestách městskou hromadnou dopravou, hůře se skládá do kufru auta a zabere více prostoru.

Sportovní kočárek

S tímto typem kočárku se snadněji manipuluje, mívá menší velikost a nemá tak robustní konstrukci. Některé modely s většími kolečky lze používat i při sportu nebo do terénu včetně na procházky na nezpevněném povrchu. Snadno se skládá a je lehčí na přenášení. Nevýhodou je, že není určený pro novorozence. Tento typ kočárku se doporučuje od 6 měsíců věku, ale některé jsou vybaveny adaptérem pro nainstalování korbičky nebo autosedačky. Také úložný košík je menší.

Golfový kočárek

Nejlehčí druh může připomínat kočárky pro panenky. Některé jsou opravdu malinké s úzkým sedákem a nízkým opěrákem a jen mělkou úložnou síťkou, hodí se jako záložní do kufru auta při cestách na nákup, do kavárny nebo na rychlé pojížďky po městě, ale i při cestách letadlem a pro přesuny na letišti. Golfový kočárek je lehký, snadno rozložitelný. Bývá vybaven popruhem, díky kterému si jej lze vzít na rameno. Nevýhodou jsou menší kolečka a nedostatečné odpružení, sedák ani opěrák nejsou dostatečně pevné pro sezení delší čas. Nedoporučuje se, aby dítě v takovém kočárku spalo, protože by si mohlo křivit páteř.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová