5 důvodů, proč je hudba velmi důležitá pro rozvoj malých dětí

Význam hudby u dětí je neoddiskutovatelný. Dlouhodobě se potvrzuje, že cit pro rytmus i muzika příznivým způsobem ovlivňují fyzický i psychický vývoj dítěte. Pomáhají totiž rozvíjet jeho tvořivost, motorické schopnosti, prospívají vnitřnímu prožívání a v neposlední řadě napomáhají budování empatie. Tady je 5 základních důvodů, proč byste měli hned odmalička vzbudit ve vaší ratolesti zájem budovat si vztah k hudbě.

1. Spojte příjemné s užitečným

Zejména ty úplně nejmladší děti není jednoduché zabavit a zamezit tak jejich brečení nebo zlobení. Na zvukové podněty však děti reagují od útlého dětství, kdy ještě ani pořádně neumí mluvit nebo dokonce chodit. Ať už jim něco sami zazpíváte nebo jim pustíte melodickou písničku, ratolesti mají tendenci se vlnit, pobrukovat, smát se a tleskat do rytmu.

2. Na věku nezáleží

Začít můžete již nedlouho po narození, kdy miminka vezmou při uspávání zavděk zpívání ukolébavky. Pokud zvládáte alespoň základy hry na hudební nástroj, naučte se základní akordy a texty písniček pro děti. Když známé „Paci, paci, pacičky“ nebo „Ovčáci, čtveráci“ doplníte hudebním doprovodem, dětské posluchače zaujmete snadněji.

3. Škola hrou

Co může být lepšího, než když se vaše „malé já“ skvěle baví, a přitom se i něco naučí? Mezi nejznámější písničky pro děti patří i „Hlava, ramena, ruce“, při které děti v stále zrychlujícím se tempu odříkávají naučený text, přičemž ukazují na jednotlivé části lidského těla. Vaše ratolest se tak zabaví, hýbe se, rozvíjí motorické schopnosti a učí se rychle reagovat na vnější podněty. Díky existenci cizojazyčných verzí této písničky je navíc možné dítě naučit touto formou i základní pojmy v angličtině, němčině nebo třeba francouzštině, a to bez sáhodlouhého a nudného memorování.

4. Nástroj sblížení

Společným zpíváním, hraním na hudební nástroj nebo posloucháním oblíbeného interpreta posílíte vzájemný vztah mezi vámi a dítětem. Vnímá-li děcko muziku pozitivně, pomůže mu to i např. ve školním kolektivu a umožní mu to poznat nové přátele.

5. Dárek, který má smysl

Ačkoliv je množství momentálně prodávaných hraček nepřeberné, vymyslet pro vašeho syna, dceru nebo třeba vnuka dárek, který opravdu bude dávat smysl a obdarovanému udělá radost, to není úplně jednoduchá záležitost. Vzhledem k výše vyjmenovaným přínosům hudby pro dítě lze tak doporučit zpěvník, anebo jakýkoliv hudební nástroj.

Publikováno: 11. 08. 2019

Kategorie: Výchova

Autor: Romana Doležalová