Co těhulka, to originál, mustr přesto existuje!

Těhotenství není nemoc. Ale nejde ani o stav, který je možno bagatelizovat nebo paušalizovat. Každá žena ho snáší jinak, jedná se o ryze individuální záležitost. Některé pár měsíců prozvrací, jiné „trpí“ na nejrůznější chutě, další přiberou třicet kilo a na jiných není ani poznat, že se jim kulatí bříško. Co žena, to originál, a to nejen coby osobnost, ale i jako těhule.

​K čemu slouží Modrý Koník?

Sympatickým průvodcem po celých čtyřicet týdnů těhotenství je internetový portál pro maminky Modrý Koník. Jedná se o erudovaný zdroj informací o vývoji miminka v určitém čase těhotenstvím prakticky týden po týdnu. Portál obsahuje on-line kalkulačku, která generuje datum porodu podle data poslední menstruace a detailně popíše i to, co se děje s ženským tělem vlivem hormonů. Celé období jiného stavu je stejně jako z medicínského hlediska členěno do trimestrů. Tři trimestry, čítajíce celkem 40 týdnů, dávají jasný signál nastávající mamince, v jaké fázi gravidity se nachází, jaké orgány má již plod vytvořené a hlavně, kolik času zbývá do porodu.

​Online náhrada za gynekologa?

Poté, co se žena ztotožní s myšlenkou, že je těhotná, začne prahnout po maximu dostupných informací. Gynekolog sice rád poskytne odpovědi na základní otázky, ale není v jeho časových možnostech být nastávající mamince nonstop k dispozici. Jeho roli informátora tak snadno nahradí Modrý Koník. Ten nejen sofistikovaně poučí, ale zároveň dokáže zprostředkovat kontakt mezi maminkami navzájem, což cení zejména ženy v pozici prvorodiček. Spřízněná duše se vždycky hodí a v porodnici dvojnásob.


​Dělení dle trimestrů

Modrý Koník poskytuje informace chronologicky dle trimestrů. První trimestr se počítá od 1. do 13. týdne těhotenství. Jako první týden se počítá ten týden, kdy proběhla poslední menstruace. V prvním trimestru se záhy objeví těhotenské příznaky, jako jsou únava, nevolnosti, bolest prsou a citlivost na pachy. Druhý trimestr se počítá od 14. do 26. týdne těhotenství. Jedná se o nekrásnější a pro ženu obecně nepříjemnější fázi těhotenství. V rámci medicínské indikace vás čekají tři zásadní vyšetření: Prvotrimestrální screening, Ultrazvukový screening druhého trimestru a Glukózo-toleranční test.

​Newsletter na email

Třetí trimestr je datován od 27. do 40. týdně těhotenství. Je nejvyšší čas absolvovat předporodní kurz, vybrat si porodnici a připravit na příchod miminka i vaši domácnost. Z hlediska péče o své tělo se doporučuje šest týdnů před předpokládaným termínem porodu začít s masáží hráze a od 37. týdne zase používat zdravotnické prostředky Aniball nebo Epi-no. Další detailní informace o konkrétních týdnech těhotenství vám může Modrý Koník zasílat i jako newsletter elektronicky na email.

Publikováno: 07. 08. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Jana Stávková