Jednorázové, nebo látkové pleny – které si vyberete?

Budoucí maminky mají spoustu starostí. Není jim dobře, chodí často k lékaři, a ještě se pomalu musejí připravovat na příchod miminka. Obzvlášť pro prvorodičky je těhotenství náročným obdobím. Je třeba vyřešit řadu otázek. Třeba i tu, jaké bude používat pleny. Jsou lepší jednorázové nebo látkové?

Výhody látkových plen

V minulosti byly látkové pleny jedinou možností. Pro rodiče byly velkou výzvou. Nestačilo je prát, musely se i vyvářet. Příchod jednorázových plen znamenal úžasnou revoluci. S moderními látkovými plenami už žádné problémy nejsou. Vyvářet se nemusí, stačí je vyprat na 60 stupňů. Oproti jednorázovým plenám mají spoustu výhod:
  • omezují produkci odpadu,
  • přes vyšší počáteční investici ve výsledku šetří peněženku,
  • jsou lepší pro správný vývoj kyčlí,
  • snižuje se riziko opruzenin.

Výhody jednorázových plen

V čem jsou skvělé jednorázové dětské pleny? Rodiče s nimi mají mnohem méně starostí! Odpadá praní, sušení, skládání, ukládání do skříně. Jednorázové pleny jsou savější, což udržuje dětský zadeček delší dobu v suchu. Přebalování je pak méně časté než u látkových plen. Papírové plenky se vyrábějí v různých velikostech, tu správnou vyberete podle hmotnosti vašeho dítěte. Můžete se spolehnout, že správně zvolená plenka bude dítěti dobře sedět a správně přiléhat, aby nehrozilo přetečení.

Tak které pleny vybrat?

Volba záleží na vás a vašich prioritách. Ideální je kombinování obou druhů: doma používat pleny látkové a na návštěvy či výlety si pořídit Pampers. Je přece jen milejší, když můžete znečištěnou plenu ihned vyhodit než ji nosit celý den zabalenou v tašce. Nezapomeňte, že kromě plen budete potřebovat suché i vlhčené ubrousky a krémy a masti na přebalování, kterými ošetříte podrážděnou dětskou pokožku.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Romana Doležalová