Nauka osobní hygieny

Návyků, které by si mělko dítě bezpodmínečně osvojit, je celá řada. Mezi ně patří i návyky spojené s osobní hygienou. Co je naprostý základ a co dítě naučit už v útlém věku? Podívejte se na vše, co by mělo umět.

Pravidelné čištění zubů

Zná to v podstatě každý rodič. Zuby by se měly čistit minimálně dvakrát denně, tedy ráno a večer, a to po dobu tří minut. Nutností je také správná technika. Toto je základ, který naučit dítě. Jak na to? Ideální je si nejprve zuby čistit s ním. Vhodné je mít po ruce také stopky, které přesně změří požadovanou dobu. Unikátem dnešní doby však mohou být i různé chytré kartáčky a mobilní aplikace.

Mytí rukou před jídlem

Když dítě sedá ke stolu, mělo by mít vždy dokonale umyté ruce. Eliminujete tak přesun bakterií a špíny do organismu. Velký podíl na tomto návyku budete mít právě vy – před každým jídlem je třeba se nejenom zeptat, ale vše i zkontrolovat. Nic nezkazíte, když si budete chodit mýt ruce spolu s dítětem. Uvidí, že je to běžná samozřejmost.

Klasická každodenní hygiena

Co by mělo být pro dítě samozřejmé? Že základem každého dne je pravidelné sprcha. V některých rodinách ranní, v jiných večerní. Je na vás, jaký čas zvolíte. Díky by si však mělo uvědomit, že se musí mýt každý den. A jednou za čas je třeba umýt také jeho vlasy. Pochopitelně kromě teplé vody je třeba i mýdlo a šampon.

Česání vlasů

Ano, i to lehce souvisí s hygienou a se základní upraveností dítěte. U chlapců s krátkými vlasy to není zase až tak důležité, ale u malých slečen je to nezbytnost. Každé dítky si mělo uvědomit, že by mělo své vlasy učesat každé ráno, ideálně hned po probuzení.

Nošení čistého oblečení

Pro dítě by mělo být samozřejmé, že když se ušpiní, již oblečení přestane nosit, umístí ho do prádelního koše a vezme si čisté. Samostatnou kapitolou je vždy čisté spodní prádlo, měněné každý den.

Publikováno: 14. 12. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Doležalová